Jak przechowywać rośliny okopowe zimą?

Wielomiesięczna praca w polu przy uprawie roślin okopowych nie kończy się wraz z ich zbiorem. Uzyskane plony trzeba jeszcze przechować w odpowiednich warunkach, aby przetrwały niesprzyjające temperatury i nie zostały zniszczone przez choroby. Buraki, ziemniaki, marchew czy kapusta wymagają nie tylko odpowiedniego miejsca, ale również parametrów powietrza czy dodatkowych środków ochrony np. przed wysychaniem. Jak należy je przechowywać?

Czynniki zagrażające roślinom okopowym po zbiorze

Mówiąc o środkach ochrony roślin, zazwyczaj ma się na myśli preparaty chemiczne stosowane podczas upraw w formie oprysków. Zabezpieczają one plantację przed ekspansją chwastów, insektów czy grzybów i wirusów. Znacznie rzadziej te szkodliwe czynniki są brane pod uwagę przy planowaniu przechowywania płodów rolnych.

Rośliny okopowe są bogatym źródłem pożywienia dla gryzoni i owadów, które zimą szukają schronienia w pomieszczeniach piwnic czy magazynów. Marchwi, ziemniakom i burakom nie sprzyja też składowanie ich w stertach, w których nagromadzona wilgoć i ciepło mogą sprzyjać procesom gnilnym i być doskonałym środowiskiem dla nosicieli chorób. Dla ziemniaków zimą najgroźniejsza jest sucha zgnilizna, która niszczy do 85% bulw. Grzybice i zgnilizny atakują też inne rośliny okopowe.

Warzywa okopowe – jak je przechowywać?

Aby uniknąć ogromnych strat, warto wcześniej zaplanować sposób przechowywania plonów. Każde z warzyw okopowych wymaga nieco innych warunków. Ogólne zalecenia dotyczą dobrze wentylowanych pomieszczeń. Warzywa muszą też być oczyszczone i właściwie wysuszone. Pomieszczenie warto poddać fumigacji, a ściany i sufit pobielić wapnem gaszonym. Zwożenie roślin okopowych powinno się odbywać przy suchej pogodzie. Warzywa powinny też być chronione przed uszkodzeniem.

Do dłuższego przechowywania wybiera się tylko zdrowe osobniki. Odmiany korzeniowe warto zabezpieczyć odpowiednim preparatem niszczącym grzyby. Może to być 1% płyn Bordeaux aplikowany w ilości 4 l roztworu na 100 m2. Ziemniaki najlepiej przechowywać w wentylowanych skrzynkach. Niezbędne jest też okresowe przeglądanie zawartości i usuwanie chorych czy zmarzniętych bulw. Optymalna temperatura wynosi 1-2°C przy wilgotności powietrza 85-90%. Ziemniaki lubią temperaturę 2-3°C i wilgotność powietrza 80-90%.

Kapustę przechowuje się na półkach, układając ją ścięgnami do góry. Można ją też podwieszać pod sufitem w specjalnych siatkach. Podobnie jak ziemniaki, należy ją monitorować, aby w porę wykryć ukryte między liśćmi szkodniki. Dla marchwi najlepsze są plastikowe, szczelnie zamykane pojemniki, a dla buraków – zamykane skrzynki z drewna.

Ziemniaki i buraki przechowywane na polu można okryć specjalną plandeką typu fliz. Flizy marki COVERTEX dostępne w naszej ofercie:

  • są wodoszczelne,
  • dobrze przepuszczają powietrze, zapewniając bulwom i korzeniom wentylację,
  • zapobiegają powstawaniu pleśni,
  • są odporne na wiatr i promieniowanie UV.