Przechowywanie sianokiszonki: jak dobrać folię i składować sianokiszonkę?

Hodowla zwierząt wymaga zapewnienia im odpowiedniej ilości paszy. W okresie zimowym, kiedy nie ma możliwości korzystania z pastwisk, pozostają odpowiednio utrwalone i przechowywane produkty. Standardowo stosuje się w tym celu suszenie siana oraz jego kiszenie. Drugi sposób utrwalania zapewnia pokarm wyższej jakości, bogatszy w składniki odżywcze i witaminy. Aby sianokiszonka była jednak zdatna do użycia, trzeba ją przechowywać w odpowiedniej folii.

Czym jest sianokiszonka i jakich wymaga warunków?

Kiszenie jest procesem znanym z przetwórstwa żywności dla ludzi. Biorą w nim udział bakterie mlekowe, które powodują zamianę cukrów w komórkach roślinnych na kwas mlekowy. Proces ten przebiega w czterech etapach, w których zmieniają się proporcje bakterii niepożądanych, mlekowych i drożdży oraz ulega obniżeniu pH środowiska kiszenia. Okresem największej trwałości produktów kiszonych jest ten, w którym stężenie kwasu mlekowego jest największe. Zostaje wówczas ograniczony proces gnicia, a dodatkowo produkt kiszony wzbogaca się w witaminy C i E oraz w sole mineralne.

Opisany wyżej proces zachodzi w warunkach beztlenowych, dlatego ważne jest staranne odizolowanie środowiska z kiszonką od warunków zewnętrznych. W przypadku kiszenia siana mogą być zastosowane silosy lub też bele zabezpieczane specjalną folią do sianokiszonki. Ze względu na to, że baloty często są składowane na wolnym powietrzu, bezpośrednio na polu, użyta folia musi spełniać określone wymagania.

Cechy dobrej folii do sianokiszonki

Znajomość przebiegu procesu kiszenia siana pozwala zrozumieć, dlaczego izolacja od środowiska jest tak ważna. Przerwanie folii zapewni dostęp do kiszonki wilgoci oraz niepożądanym bakteriom, stwarzając odpowiednie warunki do gnicia czy rozwoju pleśni. W konsekwencji cały balot nie będzie się nadawał do karmienia zwierząt. Czym powinna wyróżniać się dobra folia do sianokiszonki? Oto jej najważniejsze cechy.

  • Optymalna grubość, która uniemożliwi przypadkowe przedarcie lub przecięcie – standardowo stosuje się folie trzywarstwowe, ale znacznie lepszym rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo sianokiszonki są wersje pięciowarstwowe.
  • Elastyczność – warto pamiętać, że w procesie kiszenia powstają gazy, które mogą powodować zwiększenie objętości balotu. Niewielka rozciągliwość folii uchroni ją przed pękaniem i ułatwi szczelne owijanie zrolowanego siana przeznaczonego na kiszonkę.
  • Odporność na mrozy i promienie UV – baloty z sianokiszonką przechowywane bezpośrednio na polu są narażone na działanie promieni słonecznych i zmiennych temperatur. Zastosowana folia nie powinna zmieniać swojej struktury pod ich wpływem. Dobrze, jeśli zawiera w sobie filtr UV.
  • Kolor folii ­– aby sianokiszonka była zdrowa i nadawała się do spożycia, musi być przechowywana w odpowiedniej temperaturze. Latem ciemne kolory powodują jej nagrzewanie, absorbując promienie słoneczne. Dlatego w tym okresie warto stosować białe folie. Ciemniejsze kolory można wykorzystać w okresie od jesieni do wiosny. Nie są też zalecane folie przeźroczyste, gdyż zachęcają ptaki i zwierzęta do wydobywania jedzenia z balotów, uszkadzając je.

Folie do sianokiszonki – gdzie kupić?

W naszym asortymencie znajdują się zarówno wspomniane folie do zabezpieczania balotów, jak i inne ich typy przeznaczone na pryzmy i silosy. Oferujemy też siatki do bel, flizy i akcesoria do okrywania oraz oleje silnikowe i wiele innych produktów dla rolników.