Zadbaj o kiszonkę – zobacz, jak zabezpieczyć pryzmy

 

Hodowla zwierząt w gospodarstwie rolnym wymaga zapewnienia im odpowiedniej paszy. Od tego, czym są karmione krowy, świnie czy kury, zależy jakość mięsa, mleka i jaj. W okresie od wiosny do jesieni zwierzęta mają dostęp do zielonej paszy, która wzbogaca ich menu o cenne składniki odżywcze. Na zimę rolnicy często szykują kiszonkę, którą przechowują w pryzmach na polu. Aby ich zawartość nie uległa zepsuciu, konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdź, jak o nie zadbać.

 

Czym jest kiszonka?

 

Kiszonka jest zieloną paszą przetworzoną w wyniku naturalnych procesów fermentacyjnych zachodzących z udziałem bakterii kwasu mlekowego. Można ją stworzyć w sposób naturalny lub chemicznie, stosując odpowiednie konserwanty. Jednak w każdym przypadku fermentacja jest procesem, który może przebiegać w niewłaściwym kierunku. W konsekwencji – podobnie jak przy kiszeniu kapusty czy ogórków – istnieje ryzyko, że produkt zepsuje się i nie będzie się nadawał do użytku.

Aby do tego nie doszło, jest konieczne stworzenie kiszonce odpowiednich warunków do fermentacji. Niezbędne jest przede wszystkim odizolowanie jej od źródła tlenu. Wymaga to zarówno starannego ugniecenia zielonej masy, jak i zabezpieczenia jej szczelnym przykryciem. Jedną z metod przechowywania kiszonki jest formowanie z niej tzw. balotów. W tym przypadku roślinna masa zostaje sprasowana i zwinięta w rodzaj rulonu, a następnie owinięta ciasno folią. Natomiast produkcja kiszonki w silosie lub pryzmie wymaga starannego warstwowego ubicia i okrycia.

Czym osłaniać kiszonkę w balotach i pryzmach?

Odcięcie tlenu do kiszonki wymaga nakrycia jej materiałem nieprzepuszczającym powietrza. Warto też pamiętać, że ta składowana w pryzmie na polu jest dodatkowo narażona na działanie czynników atmosferycznych i skubanie przez ptaki. Dlatego materiał okrywowy powinien być w miarę gruby, odporny na uszkodzenia mechaniczne i przenikanie wilgoci. Te warunki najlepiej spełnia specjalna folia kiszonkarska. Jest ona dostępna zarówno w formie arkuszy, jak i rękawów, które doskonale sprawdzą się przy osłanianiu balotów.

Folia kiszonkarska powinna też chronić przed ptakami, które szczególnie zimą aktywnie poszukują pożywienia i mogą wydziobać w okryciu otwory. Aby temu zapobiec, warto wybrać folię nieprzezroczystą, najlepiej w kolorze zbliżonym do barw otoczenia. Dodatkową zaletą takiego okrycia będzie też ochrona zawartości przed wpływem promieni UV.

Jak obciążać kiszonkę?

Jedną z praktyk stosowanych przez rolników jest przyciskanie pryzmy z kiszonką ziemią lub oponami. Drugie wymienione rozwiązanie stwarza jednak ryzyko, że ciężar obciążenia doprowadzi do przegrzania zawartości. Sposobem na uniknięcie strat jest zastosowanie drugiej cienkiej warstwy folii stretch pod właściwym przykryciem. Za optymalny uważa się nacisk 150 kg/m2.

Natomiast w starannym ubiciu masy na kiszonkę pomoże systematyczny przejazd ciągnikiem. Sprzęt należy wcześniej przygotować i wyposażyć np. w widły do balotów. Niezbędne jest też zadbanie o jego sprawność, między innymi przez wymianę zużytych części i uzupełnienie oleju do maszyn rolniczych. W naszej ofercie znajdziesz oleje do maszyn rolniczych marek takich jak Petronas Arbor. Warto wyposażyć się w odpowiedni preparat, aby cały proces przebiegł bez zakłóceń.